Wstęp

Droga do Nibbany jest portalem dedykowanym eksploracji nauk buddyjskich (Dhamma) inaczej zwanymi "prawami natury" odkrytych przez Buddę dwa i pół tysiąca  lat temu. Podczas odkrywania buddyjskich szkół, linii oraz praktyk, po wielu latach zaczął kształtować się obraz, który niestety nie był pozytywny, a był to obraz konfuzji, rozczarowań i fałszu jaki po tych latach spędzonych na niewłaściwej medytacji zdecydowałem się podjąć poszukiwań w celu odnalezienia tych nauk, które do obiecanego oświecenia kierują - ku przypadkowemu losowi trafiłem na stronę, w której znalazłem odpowiedzi na wszystkie pytania jakie mnie nurtowały w odniesieniu do Buddyzmu oraz swoich własnych wątpliwości dlatego ten portal będzie poświęcony głównie parafrazie oraz tłumaczeniom dla osób nie znających angielskiego, a chcących odkrywać buddyjskie nauki w ich prawdziwym świetle.

Możemy wymienić trzy typy osób, które potencjalnie zostają zainteresowanie Buddyzmem:
  • Osoby, które napotykają więcej cierpienia, przeszkód i rozczarowania w tym świecie niż satysfakcji czy radości w celu zrozumienia tego co się dzieje.*
  • Osoby podeszłego wieku, które mimo starań i osiągnięć życiowych nie potrafią uspokoić wizji nadchodzącej i nieuniknionej śmierci.
  • Osoby intelektualnie zmotywowane po trafieniu na skrawki nauk czy tłumaczeń buddyjskich i możliwości poszerzenia światopoglądu.
*To tyczy się prawie każdej religii, jednak jedynie nauka Buddy potrafi permanentnie rozwiać te kwestie o czym przekonasz się czytając materiały zebrane na tej stronie. Mimo trzech głównych cech osób nauki są otwarte dla każdego niezależnie od rasy, koloru skóry, majętności czy pozycji. Budda wymaga jedynie zrozumienia, a nie wiary w jakiekolwiek jego odkrycia na temat otaczającej nas rzeczywistości. 

Jest też typ osób, które praktykują różne formy "rozwoju duchowego" od postaci new age, kryształków, astrologii, ezoteryzmu po formy medytacji hinduistycznych, chrześcijańskich itd. którzy widzą rezultaty swojej praktyki (lub nie z powodu ich nie permanentności) lecz szukają form nauk, które nie uciekają jak formy medytacji, które sami praktykuj - o ile zauważą to zjawisko w swojej praktyce we własnym mniemaniu lub natykając się na kontekst, który pozwala to zauważyć. 

Moim zdaniem każdy niezależnie od tego jakim człowiekiem jest lub był może zyskać w rozumieniu nauk buddyjskich jeżeli wykaże wysiłek w postaci spojrzenia na pełny obraz tego co Budda chciał przekazać oraz tego, że nasz świat i rzeczywistość jest bardziej kompleksowa niż nasza drobna percepcja potrafi to ująć, a wpływ tej percepcji ma kluczowe znaczenie na nasze życie, jego doświadczenie i poziom cierpienia jaki codziennie odczuwamy w różnych sytuacjach z powodu tej ograniczonej percepcji. 

Najważniejsze co należy zrozumieć to:
  • Buddyzm nie jest religią w którą trzeba wierzyć, ani praktykować konkretne rytuały które i tak nie prowadzą do zrozumienia tego co Budda chciał przekazać. Buddyzm reprezentuje prawa naturalne, które wymagają zrozumienia od osoby chcącej lub odkrywającej tą formę poznania naszej rzeczywistości .
  • Blog przedstawia i ułatwia zrozumienie Buddyzmu w pierwotnym i autentycznym jego sensie. Tak jak nauczyciel, który uczy danego przedmiotu nie jest jego odkrywcą tak samo Sotapanna, Sakadagami, Anagami czy Arhant (stopnie zrozumienia nauk buddyjskich) nie są Buddami.
  • Osoba chcąca odkryć prawdziwą naukę Buddy musi kontemplować nauki, informacje oraz punkty, które mają potencjał przebudzić osobę do zobaczenia, że faktycznie tak jest. Sucha wiara czy przyjmowanie informacji tak jakbyśmy uczyli się tylko aby zdać nie zadziała, a nawet może mieć szkodliwy wpływ na nas oraz na same nauki czego wynikiem jest wysyp różnych szkół, interpretacji i ogólna konfuzja pozbawiona rezultatów i owoców praktyki.
Kolejnym aspektem jest współzależność nauk w stosunku do siebie. Zgłębiając się w nauki zrozumiesz, że wszystkie aspekty rzeczywistości, które Budda badał są ze sobą powiązane - jedno prowadzi do zrozumienia drugiego, a drugie do trzeciego. 
  • Wraz z rozwojem nauki i kontekście, w którym kieruje się nauka (rozumienie świata) to tylko kwestia czasu zanim nauka odkrycia Buddy zostaną potwierdzone. 
Budda rzekł "Sabba dänan Dhamma dänan jinäti" co oznacza, że "Prezent w postaci Dhammy przekracza wszystkie prezenty" dlatego jeżeli strona zainspirowała Cie, pomogła w praktyce lub dzięki niej zrozumiałeś lepiej siebie lub świat - proszę przekaż ją dalej abyśmy wszyscy zrozumieli życie właściwe i zgasili ogień cierpienia na tyle na ile to możliwe. Pamiętać należy aby nie przywiązywać się do tych nauk i przyjmowania ich jak "jedynych prawdziwych" bo nawet jeżeli takie są to przed zrozumieniem ich i doświadczeniem może to spowodować niepotrzebne konflikty i skoki agresji co nie ma nic wspólnego z naukami, które tu przedstawiam. Budda zawsze powtarzał "Chodź i się przekonaj" dlatego to jedynie co możemy zrobić to zapraszać siebie i innych aby się przekonali o prawdziwości i rezultatach wynikających z tej prawdziwości. 

Owocnej praktyki i wszystkiego najlepszego na drodze życia w odkrywaniu siebie i świata!

Komentarze